Dom Ubezpieczeń i Usług Doradczych

Bezpośrednia likwidacja dzieli rynek

Podczas dzisiejszego walnego zgromadzenia Polska Izba Ubezpieczeń ma zdecydować, czy projekt bezpośredniej likwidacji szkół będzie kontynuowany (zobacz: Jutro decyzja o przyszłości ci projektu bezpośredniej likwidacji).


Zwolennikami projektu są najwięksi ubezpieczyciele.

Budzi on niemałe kontrowersje na rynku, szczególnie wśród mniejszych graczy. Boją się oni, że nowy system może utrudniać im ekspansję. Zwolennikami projektu są natomiast duzi gracze, którzy chcą… przekonać do siebie klientów jakością obsługi. Poprą go na pewno PZU i Warta, które są tak naprawdę autorami tej koncepcji. Ci dwaj ubezpieczyciele zapowiadają, że uruchomią system samodzielnie, jeśli prace nad projektem zostaną wstrzymane. Za kontynuacją prac mają głosować też m.in. Ergo Hestia, Allianz, Generali i VIG (który ma aż 6 głosów). Jeden z menedżerów z grupy VIG podkreśla, że ubezpieczyciel opowie się nie za wejściem w życie systemu, ale za kontynuacją prac nad nim.

Projekt bezpośredniej likwidacji szkół przygotowuje firma doradcza Boston Consulting Group. Według wstępnych propozycji system ma opierać się na rozliczeniach ryczałtowych, a to może być na rękę™ mniejszym ubezpieczycielom